Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Steroid

Steroid böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon olarak bilinmektedir. Temelde kolesterolden köken alan hormonun anabolik steroidler, kortikosteroidler ve cinsiyet steroidleri olmak üzere toplamda 3 çeşidi bulunmaktadır. Bu farklılık hormonu salgılayan böbrek üstü katmanlarından dolayı olmaktadır. Yaptıkları görevlerde birbirinden farklılık göstermektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Anabolik steroidler: Kas ve kemik oluşumunu etkileyerek arttırmaktadır. Bu sebeple sporcular tarafından çok sık kullanılmaktadır.
  • Kortikosteroidler: Bağışıklık hücreleri ve kan hücreleri üzerine etki göstermektedir. Bağışıklık hücrelerini baskıladığı için alerji ve romatizma hastalıkları başta olmak üzere çok sayıda hastalıkta kullanılır.
  • Cinsiyet steroidleri: Cinsiyet farklılıklarını ve üremeye sağlayan hormonlardır. Özellikle cinsiyet değişimi döneminde kullanılmaktadır.

Kolaysağlık.net sitesinde çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler tıp alanında bilgisi olan kişilere yöneliktir. Hastalıklar, tedaviler ve tetkikler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitede yazan bilgiler sizin için farklılık gösterebilmektedir. Sizinle aynı durumu yansıtsa bile sitede yer alan bilgiler doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır. Siteden link verdiğimiz diğer sitelerdeki bilgilerin doğruluğundan kolaysaglık.net hiçbir şekilde hukuki ve cezai olarak sorumluluk kabul etmemektedir.