Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Flessi 5 mg Ne İçin Kullanılır?

Flessi 5 mg Ne İçin Kullanılır?
Flessi 5 mg Ne İçin Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Flessi

Etken Maddesi: Siklobenzaprin

Grubu: Trisiklik Antidepresan

Kullanım Alanı: Kas Gevşetici

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: B

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

FLESSI 10 MG 30 FTB 8699832090789110.33 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
FLESSI 5 MG 30 FTB 869983209077255.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Flessi 5mg, kas ağrıları ve kas kramplarının kısa süreli tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Halk arasında kas gevşetici ilaçlar olarak da bilinmektedir. Bu ilacın kullanımı ile kasların kullanımı sınırlanmadan ağrının hissedilmesi engellenir. Aynı zamanda iskelet kaslarındaki aşırı çalışma durumu düzeltilir ve kas kramplarının oluşması engellenir.

Flessi sadece hekiminizin önerdiği zamanlarda ve önerdiği dozlarda alınmalıdır. Kontrolsüz kullanımı sonucu çeşitli yan etkiler oluşabilir veya vücut bu ilaca alışır ve ilacın etkisi azalabilir.

Flessi Nedir?

Temel etken maddesi 5 mg siklobenzaprin HCl olan, tablet şeklinde kas gevşetici bir ilaçtır. Siklobenzaprin etken maddesi sayesinde beyine gönderilen ağrı sinyallerini engeller ve ağrının hissedilmesine engel olur. Ani gelişen kas ve iskelet sistemi ağrılarının ve bunlara bağlı oluşan kas kramplarının tedavisinde kullanılır.

Düşme, burkulma, bel ağrısı veya bacak ağrısı gibi vücudun çeşitli yerlerinde oluşan ağrılar, sık sık kaslara kramp girmesi veya kasılması durumlarında kullanılan ve kişileri rahatlatan bir ilaçtır. Bu ilaç 5mg ek izlemeye tabi bir ilaçtır.

Ek İzlemeye Tabi İlaç Ne Demektir?

Flessi 5 mg ek izlemeye tabi ilaçtır. İlaçlarda nadir görülen yan etkiler bazen daha büyük kitleler tarafından kullanıldığında ortaya çıkar. Bu sebeple, ilaç kullanıma sunulduktan sonra, daha geniş bir kitle üzerindeki kullanımının sürekli izlenmesi gerekir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı, ruhsatlandırıldıktan sonra hasta üzerindeki etkilerini izleme ihtiyacı duyduğu ilaçlar için “üçgenli” takip sistemini oluşturmuştur.

Bu ilaçların kısa ürün bilgisinde ve kullanma talimatında siyah eşkenar üçgenli uyarı işareti ve “Bu ilaç ek izlemeye tabidir” ifadesi yer almaktadır. Bu ilaçların kullanımı sonrası oluşan yan etkiler hekime bildirilmelidir

Flessi Nasıl Kullanılır?

Flessi tablet şeklinde bulunan bir ilaçtır. Sadece ağızdan kullanılır. Tabletler çiğnenmemelidir. Tabletler aç veya tok karnına bir bardak su ile yutulabilir. Sıklıkla günde 3 kez sabah, öğle ve akşam şeklinde kullanılması önerilmektedir.

 • Çocuklarda Kullanımı: Bu ilacın 15 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
 • Yetişkinlerde Kullanımı: Kişinin ağrılarının derecesine göre 5mg veya 10 mg tabletlerde tedaviye başlanır.
 • Yaşlılarda Kullanımı: Yaşlı insanlarda bu ilacın yan etkilerinin ortaya çıkma riski çok daha fazladır. Bu sebeple gerçekten gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Kullanılırsa da en düşük doz olan 5 mg dan başlanarak kullanılmalıdır.

Uzun süreli kullanımda kişilerde bu ilaca karşı duyarlılık gelişebilir bu durum da ilacın etkisi daha az görülmesine sebep olur. Bu durumda ilaca ara verilmesi gerekmektedir.

Flessi Hangi Dozda Kullanılmalıdır?

Hekiminiz tarafından başka bir kullanma önerisi aldıysanız lütfen hekiminizin söylediği şekilde ve önerdiği dozda kullanınız.

Normal şartlarda tavsiye edilen ilaç dozu günde 3 kez 5 mg’dır. Hastanın ilaca yanıtı yeterli değil ise ilacın doz yükseltilebilir. Doz, günde 3 kez ya 7,5 mg ya da 10 mg’a kadar yükseltilebilir. Bu ilacın iki veya üç haftadan daha uzun süreyle kullanılması önerilmemektedir.

Flessi Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Bu ilacın kullanımının önerilmediği çeşitli durumlar vardır;

 • Yakın zamanda geçirilen kalp krizi,
 • Kalp yetmezliği olması durumunda,
 • Kalpte aritmi (ritim bozuklukları) varsa,
 • Hipertiroidizm (aşırı aktif olan tiroid bezi) varsa,
 • Kas veya kasların görev yapamaması yani kasılamaması durumu varsa bu ilaç kullanılmamalıdır.

Flessi Ne İşe Yarar?

Bu ilaç temel olarak kas ağrılarını hafifletmek ve kas kramplarının oluşmasını engellemeye yarar. Vücudumuzda oluşan ağrılar çeşitli yollarla beyine iletilirler ve bu şekilde ağrı durumu hissedilir. Bu ilacın kullanımıyla ağrı duyusunun beyine iletilmesi ve dolayısıyla hissedilmesi engellenir.

Flessi Ne İşe Yarar

Çeşitli iskelet sistemi hastalıklarında veya vücuttaki çeşitli maddelerin miktarındaki değişmeler sonucu kasların çalışması etkilenir. Özellikle iskelet kaslarının çok fazla çalışmasıyla yani çok fazla kasılmasıyla kaslarda kramp oluşur. Bu ilacın kullanımıyla kasların çok fazla çalışmasının önüne geçilir ve bu sayede “kramp girmesi” olarak adlandırılan durum engellenmiş olur.

Flessi Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ilaç içerdiği etken madde sebebiyle çeşitli yan etkilerin oluşmasına sebep olabilir. Bu yan etkilerden en sık görülenleri ise listemizde yer almaktadır;

 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • Diyare (ishal)
 • Baş dönmesi
 • Bulantı
 • Sinirlilik hali
 • Mental etkinlikte azalma (düşünme, anlama yeteneklerinde azalma)
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları

Flessi Fiyatı Nedir Ve Muadilleri Nelerdir?

Bu ilacın güncel fiyatı 110.33 TL’dir. Temel etken maddesi olan siklobenzaprin HCl maddesini içeren ilaçlar yani bu ilacın muadilleri aşağıdaki listemizde belirtilmiştir;

 • Flessi 10mg
 • Spazben 5mg
 • Spazben 10mg

Çocuklar İbucold C yi kaç yaşında kullanmaya başlayabilir?

Flessi Ne İçin Kullanılır?

Flessi, iskelet ve kas sistemindeki ağrıların hafiflemesi ve kas kramplarının oluşmaması için kullanılan kas gevşetici bir ilaçtır.

Flessi Yerine Ne Kullanabilirim?

Flessi yerine bu ilacın muadillerini yani aynı etken maddeye sahip ilaçları kullanabilirsiniz. Örnek olarak Spazben ilacını kullanabilirsiniz.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Serap Yılmaz
Stajyer Doktor Serap Yılmaz. Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisiyim.