Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Cabral 400 mg Ne İçin Kullanılır? Güncel Fiyatı Nedir?

Cabral 400 mg Ne İçin Kullanılır? Güncel Fiyatı Nedir?
Cabral 400 mg Ne İçin Kullanılır? Güncel Fiyatı Nedir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Cabral

Etken Maddesi: Feniramidol HCl

Grubu: Analjezik ve Kas Gevşetici

Kullanım Alanı: Kas Gevşetici, Ağrı Kesici

İlaç Formları: Tablet, Ampul

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

CABRAL 400 MG 24 FTB. 869955909002494.41 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
CABRAL 800 MG 3 ML 3 AMP. 869955975001070.04 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Cabral 400 mg, yaygın olarak ağrı kesici ve kas gevşetici etkisi olan bir ilaçtır. İlacın katı ve sıvı olmak üzere iki formu vardır. Katı formu 24 tablet halinde, sıvı formu ise 3 ampul halinde satılır. İskelet-kas sisteminde oluşan şiddetli ağrı ve kas spazmlarını geçirmek için kullanılır. İlacın değişik yaş gruplarında farklı kullanımları vardır.

İlaç hakkında ilacın ne içerdiği, yan etkileri, kullanılmadan önce nelere dikkat edilmesi gerekildiği, fiyatı ve muadilleri gibi bir çok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Cabral 400 mg Nedir?

Cabral 400 mg, kas gevşetici ve ağrı kesici olarak etki gösteren bir ilaçtır. Enjeksiyonluk çözelti ve tablet olmak üzere 2 formu vardır. Enjeksiyon çözeltisi 800 mg/ 3 ml’lik 3 ampul içeren karton kutuda satılır. Tablet formu ise 400 mg etken madde içerir ve bir kutuda 24 tablet olmak üzere mor beyaz renkli bir kutuda satılır.

Cabral 400 mg Nedir? Nasıl Kullanılır?
Ağrı Kesici ve Kas Gevşetici amacıyla kullanılır.

İlacın etken maddesi Feniramidol Hidroklorür Asittir. Ani başlayan kas ağrılarında iskelet kaslarını gevşetmeye ve ağrıyı kesmeye yarar. İlacın sıvı formu kana daha hızlı karışacağından dolayı etkisini daha çabuk gösterir. Bu sebeple şiddetli ağrılarda daha çok tercih edilebilir. İlacı eczanelerden reçeteyle temin edebilirsiniz.

Cabral Nasıl Kullanılır?

Cabral 800 mg / 3 ml enjeksiyon çözeltisi intramuskuler(kas içi) uygulama şeklinde kullanılır. Tavsiye edilen kullanım şekli günde 1 ampuldür. Doktor tarafından tavsiye edilmediği sürece günde 1 ampul geçilmemelidir. Uygulama sonrası sersemlik olabileceği için yarım saat ile bir saat aralığında dinlenilmesi tavsiye edilir.

Cabral 400 mg Film Tablet sadece ağızdan kullanılır. Tabletler 1 bardak su ile çiğnemeden yutulmalıdır. Günlük tavsiye edilen kullanım şekli 3 kez 1-2 tablet ile sınırlıdır. İlacın tok karnına içilmesi gerekir. İlacın çocuklardaki güvenilirliği henüz ispatlanamadığı için çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. İlacın yaşlılarda kullanımında ise doz azaltılması gerekebilir.

Cabral 400 mg Ne İçin Kullanılır?

İlacın öncelikli etkileri ağrı kesici ve kas gevşetici olmasıdır. Kaslarda incinmeye, zedelenmeye, strese bağlı olarak ya da omur kemiklerinin arasındaki disk rahatsızlıklarında; ense, bel, sırt gibi bedenin çeşitli kısımlarında görülen tutulmaların rahatlatılması için kullanılır.

Cabral 400 mg Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın içerisindeki maddelere duyarlılığı olan kişilerde veya ilacın yanlış kullanımında yan etkiler ortaya çıkabilir. Aşağıda bu ilacın kullanımında ortaya çıkabilecek yan etkileri listeledik.

 • Alerjik Reaksiyonlar
 • Tansiyon Düşmesi
 • Nefes Almakta Zorluk
 • Sersemlik Hali
 • Bulantı- Kusma
 • Uyku Bozukluğu
 • Uyuşukluk Hali
 • Baş Dönmesi
 • Kaşıntı
 • Dilde Yanma Hissi

Cabral 400 mg Fiyat ve Muadilleri Nelerdir?

Cabral 800 mg / 3 ml enjeksiyon çözeltisi ilacı 2023 yılında 70.04 TL’ye satılmaktadır. Cabral 400 mg 24 tablet 2023 yılında 94.41TL’ye satılmaktadır. İlacın güncel fiyatına yukarıdaki tablodan ulaşabilirsiniz. İlaçlar SGK tarafından ödenmektedir eczanelerden reçeteyle temin edebilirsiniz. Aşağıda ilacın muadillerini listeledik.

 • Draxol Film Tablet
 • Phebdol Film Tablet
 • Phebdol Enjeksiyon Çözelti
 • Restmax Film Tablet

Cabral 400 mg Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İlacı kullanmadan önce feniramidole veya ilacın içeriğindeki yardımcı maddelerden herhangi birisine duyarlılığınız olmadığına dikkat ediniz. Alerjiniz var ise kullanmanız yan etkilere sebep olabilir. İlaç yüksek yatıştırıcı etkilere sebep olabileceği için kan basıncısınız düşük ise ilacı dikkatli kullanınız.

İlacın epilepsi(sara) tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmez. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanıldığında kanama süresini uzatacağı için bu gibi ilaçlarla birlikte kullanacaksanız dikkat ediniz. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan tolbutamid ile birlikte kullanıldığında kanda yüksek şekere sebep olabilir bu gibi ilaçlarla birlikte kullanırken de dikkat ediniz.

İlacın çocuklarda kullanımı tavsiye edilmez. Böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda güvenilirliği bilinmediği için kullanımı önerilmez. İlaç yaşlılarda kullanılabilir ama genelde yetişkinlere göre daha az doz tercih edilir.

Panto 40 mg Mide Koruyucu Güncel Fiyatı Nedir?

Emziren Anneler Cabral 400 mg Kullanabilir Mi?

İlacın süte geçip geçmediği bilinmediği için güvenilirlik açısından kullanımı tavsiye edilmez ancak doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.

Hamileler Cabral 400 mg Kullanabilir Mi?

Hamileyseniz ilacı kullanmamanız önerilir. Sadece doktorunuz gerekli görürse kullanılabilir. İlacı kullanırken hamile olduğunuzu öğrenirseniz ilacı kullanmayı bırakınız.

İlacın Araç ve Makine Kullanımına Etkisi Var Mıdır?

İlaç kullanımından sonra baş dönmesi ve sersemlik yapabileceği için araç veya makine kullanmadan önce bir süre dinlenilmesi tavsiye edilir.

Kaynak: Prospektüs

Dr. Hümeyra Kaya
Ben Hümeyra Kaya. 2002 yılında doğdum. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi 3.sınıf öğrencisiyim. Edindiğim bilgilerden yararlanarak sizlere yazı yazıyorum, umarım verim alırsınız.