Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Enapril 5 mg Nasıl Kullanılır? Muadili İlaçlar Neler?

Enapril 5 mg Nasıl Kullanılır? Muadili İlaçlar Neler?
Enapril 5 mg Nasıl Kullanılır? Muadili İlaçlar Neler?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Enapril

Etken Maddesi: Enalapril

Grubu: ACE inhibitörü

Kullanım Alanı:

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: D

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

ENAPRIL 10 MG 20 TB. 869951601516973.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ENAPRIL 20 MG 20 TB. 869951601515273.75 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
ENAPRIL 5 MG 20 TB. 869951601517644.80 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Enapril 5 mg, yüksek tansiyon hastalarında ve kalp yetmezliği hastalarında kullanılır. Damarları genişleterek tansiyonun azalmasını sağlar. Bu etkisini vücutta anjiyotensin dönüştürücü enzim* (ACE) çalışmasını engelleyerek yaratır. 5 mg ve 10 mg’lık tabletler şeklinde satılır ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır. SGK tarafından ödenir.

Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu ilacın hangi rahatsızlıklarda kullanıldığını, nasıl kullanılması gerektiğini ve ilacın muadillerini bulabilirsiniz.

Enapril Nedir?

Enapril, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü sınıfından yüksek tansiyon engelleyici bir ilaçtır. Yüksek tansiyon ve kronik* kalp yetmezliği hastalarında kalp ve damarların yükünü azaltmak için kullanılır. Tansiyonun kalbe verdiği zararı azalttığı için oldukça sık tercih edilen bir ilaçtır. Tablet formunda satılır, genellikle bir bardak su ile içilmesi önerilir. Takibi doktor tarafından yapılmalıdır.

Anjiyotensin dönüştürücü ilaçlar kategorisinde yer aldığı için gebelerde kullanımı önerilmez. Anjiyotensin dönüştürücü enzim kan basıncını düzenlemek için vücuttan salgılanan bir maddedir. Damarlar kandaki tansiyonu ayarlamak için damarları oluşturan hücreler tarafından salgılanır.

Enapril 5 mg Nasıl Kullanılır?

Enapril 5 mg tablet formunda bir ilaçtır ve bir bardak suyla birlikte yutularak kullanılır. Kullanımı doktor konrolünde olmalıdır. Yüksek miktarlarda kullanımı oldukça zararlıdır bu neden düzenli takip edilen bir ilaçtır.

Enapril 5 mg

Tabletler suyla karıştırılarak kullanılmamalıdır. Çiğnendiğinde etkisi azalabileceğinden bir bardak suyla yutulmalıdır. Yemekten önce veya sonra kullanılabilir. Bu 5 mg tabletler doktorun önerdiği miktar ve zamanlarda kullanılmalıdır.

Kullanım Ve Doz Ayarlaması

Kullanıldığı hastalığa göre dozlarda ve zamanlamalarda değişiklik olabilir. Genellikle tedavide doz ayarlaması düzenli takip ve belirtilerin ilerleyişi ile düzenlenir. Günlük kullanımda 20 mg’a kadar kullanım önerilebilir. Tavsiye edilen doz kullanımının üzerine çıkılırsa tansiyonda aşırı bir düşüklük oluşabilir. Bu tansiyon düşüklüğü acil müdahale edilmesi gereken bir tablodur. Bu tabloya ve hangi sistemler üzerinde ne etkiler yarattığına değinelim.

SistemBelirti
Kalp Geri dönen kan miktarında azalmayla beraber kalp daha hızlı atmaya başlar
BeyinBeyne giden kan azalabileceğinden bayılma, bilinç bulanıklığı
Böbrek Potasyum atılmasında azalma ile ciddi elektrolit bozukluklar
AkciğerKalbin fazla çalışması nedeniyle nefes darlığı, hızlı nefes alma
Enapril 5 mg Aşırı Kullanımı

Ayrıca kullanım sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır, bunlara aşağıda değinelim.

 • Alkolle beraber kullanılması genel olarak önerilmez. Alkol da kan basıncı üzerinde etkilii olduğundan beraber kullanımlarında aşırı bir tansiyon düşüşü meydana gelebilir.
 • Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü benzeri bir hipertansiyon ilacının daha önce kullanıldığında ortaya alerji oluşması
 • İlaç kullanıldıktan sonra nedensiz yere sık sık öksürme oluyorsa ilacın kullanımı kesilmeli ve doktora danışılmalıdır. Doktor eğer gerek görürse başka tansiyon ilacı reçete edebilir.
 • Hamileyseniz ya da hamile olabilme şüphesi taşıyorsanız bu ilacın hemen kesilmesi ve kullanılmaması gerekmektedir. Bebekte ciddi sorunlar doğurduğu bir çok çalışmayla gösterilmiştir.
 • Böbrek yetmezliği bulunan ve şeker hastalığı olan kişilerde bir çok ilaç kullanıldığı (özellikle alisikren) için bu ilacın kullanılmasında dikkat edilmelidir.
 • Başka bir tansiyon düşürücü ilaç alınıyorsa (diüretik*) tansiyonda ciddi düşmeler oluşabileceği için doktor tarafından doz ayarlaması yapılmalıdır.
 • Beyin damarlarında herhangi bir sorun varsa kullanım süresince dikkat edilmelidir.

Enapril 5 mg Ne İşe Yarar?

Enapril 5 mg yüksek tansiyon, kalp yetmezliği tedavisinde kullanılır. Tedavinin sağlanması için doktorun dozları ve kullanım zamanlarını düzenlemesi gerekmektedir. gerekmektedir. İlacın hangi hastalıklarda, tedavide ne işe yaradığına değineceğiz.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon tedavisinde genellikle 5 mg tercih edilmektedir. Kan basıncının düşürücü etkisi ilacı kullanıldıktan hemen sonra ortaya çıkmaktadır. 4-6 saat arasında maksimum etkisi görülebilir.

Enapril 5 mg

Eğer beklenen etki ortaya çıkmazsa ve kan tansiyonunda hedeflenen seviyelere düşülemezse tedaviye yeni bir ilaç eklenebilir ya da direkt ilaç değiştirilebilir. Eklenen ilaçlar genellikle furosemid benzeri idrar söktürücü ilaçlardır.

Yüksek tansiyon hastalığı bir çok sistemdeki karmaşık bozukluklarla ortaya çıkar. Bu nedenle tedavide bir çok ilaç tercih edilebilir. Doktor tavsiyesi ile bu ilaçlara düzenli şekilde devam edilirse hastalığın ilerleyişinin önüne geçilebilir.

Kronik Kalp Yetmezliği

Kronik kalp yetmezliği tedavisinde genellikle başlama dozu olarak 2 mg ile başlanır. Kanın kalbe bindirdiği yükü azaltmak için kullanılır. Sıklıkla kalbin hızını azaltmakta kullanılan beta bloker grubu ilaçlarla kullanılır. Doktor kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bu ilaçların etkisini gözlemlemelidir. Eğer istenen etkiye ulaşılamazsa doktor doz ayarlaması yapmalıdır, gerekirse ilaç değiştirilmesi düşünülebilir.

Enapril 5 mg

Eğer kronik kalp yetmezliği tedavisi için kullanılacaksa mutlaka beta blokerlerden önce kullanılmaya başlanması gerekir.

Enapril 5 mg Yan Etkileri Nelerdir?

Enapril 5 mg, damarları etkilediği için tüm vücutta bir çok etkiye neden olur. Bunlardan bazıları istediğimiz etkilerdir. Eğer istenmeyen bir etki oluşursa mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor gerek görürse ilaç dozunda düzenleme veya ilacı tamamen değiştirme yoluna gitmeyi tavsiye edebilir.

Eğer aşağıdaki yan etkileri gördüyseniz hemen ilaç kullanmayı bırakın ve en yakın acile gidin:

 • Nefes alma ve yutma güçlüğü ile seyreden boğazda şişlik oluşması
 • Yüz ve dudaklarda şişme
 • El ve ayaklarda şişme, kızarıklık

Bunların dışında sıklıkla görülen diğer yan etkiler şunlardır :

 • Sersemlik
 • Bulanık görme
 • Öksürük
 • Bulantı
 • Dinlenmekle geçmeyen yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Pskikolojik değişiklikler

Bu beklenen etkiler ve bunların haricindeki beklenmeyen bir etki oluştuğu durumda acilen bir hastaneye başvurulmalıdır. Doktora kullanılan ilaçları ve kronik hastalıklarınızı mutlaka söyleyin.

Enapril 5 mg Muadili Nelerdir?

Enapril fiyat olarak 44.80 TL’den eczanelerde satılmaktadır. Tabloda daha detaylı olarak güncel bilgi yer almaktadır. Bu ilacın ülkemizde satılan enapril 5 mg muadili ilaçlar şunlardır :

 • Konveril
 • Vasolapril

Hematan Pomad yazımız dikkatinizi çekebilir.

Enapril Hangi Marka Tarafından Üretilmektedir?

Enapril Vasotec adlı ilaç markasının bir ürünüdür

Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim İnhibitörü İlaçlar Cinsel Sorun Yaratır mı?

Bir çok araştırmada sertleşmeyle ilgili herhangi bir sorun oluşmadığı gözlemlenmiştir. Bu ilaçları kullanan bazı kişilerde ise isteksizlik oluştuğu ve cinsel sorunlar yarattığı belirtilmiştir.

Kaynak : Prospektus