Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Cipro 500 mg Ne İçin Kullanılır ? Muadili Nelerdir?

Cipro 500 mg Ne İçin Kullanılır ? Muadili Nelerdir?
Cipro 500 mg Ne İçin Kullanılır ? Muadili Nelerdir?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Cipro

Etken Maddesi: Siprofloksasin

Grubu: Antibiyotik

Kullanım Alanı: Antibiyotik

İlaç Formları: Tablet

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

CIPRO 250 MG 14 FTB. 869957809041849.82 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
CIPRO 500 MG 14 FTB. 869957809042555.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
CIPRO 750 MG 14 FTB. 869957809043283.50 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Cipro 500 mg ağızdan alınan hap şeklinde bir ilaçtır. Kinolon grubu antibiyotiktir. Solunum yolları, böbrek ve idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar başta olmak üzere bir çok rahatsızlıkta kullanılır. Süt ve süt ürünleri ile birlikte tüketilmemesi gerekmektedir. Cipro kullanımı hakkında genel bilgiler, ne için kullanılır ve muadili nelerdir tüm bu sorular ve daha fazla bilgi yazının içerisinde yer almaktadır.

Cipro 500 mg Nedir ?

Cipro 500 mg beyaz renkli hap şeklinde satılmaktadır. Etken maddesi siprofloksasin olan ilaç kinolon grubu antibiyotik sınıfına girmektedir. Solunum yolları başta olmak üzere böbrek ve idrar yolları, tekrarlayan kulak ve sinüzit enfeksiyonları başta olmak üzere bir çok bölgenin rahatsızlığında kullanılır. Bunun sebebi ise etki ettiği bakterilerin çok geniş bir aralıkta olmasıdır.

Cipro 500 mg Ne İçin Kullanılır ? Muadili Nelerdir?
Cipro 500 mg Ne İçin Kullanılır ? Muadili Nelerdir?

Siprofloksasin etkisini hastalık yapan bakterinin DNA enzimlerine etki ederek gösterir. DNA üretimi bozulan bakteriler çoğalamaz. Çoğalamayan bakteriler vücut savunma hücreleri ile verdiği savaşta takviye güç getiremediği için geriye düşer. Vücut savunma hücreleri çoğalamayan bakterileri parçalayarak hastalığı yenmiş olur.

Alım ŞekliAğızdan
GrubuKinolon Grubu Antibiyotik
Etkisi Bakterilerin üremesini engeller
Günlük alınacak maksimum doz12 gram
Yan EtkisiKas Güçsüzlüğü
Fiyat55,52 TL
Cipro 500 mg

Cipro 500 mg Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler

Cipro 500 mg hap şeklinde bol su ile kullanılmalıdır. Süt ve yoğurt gibi süt ürünleri ile birlikte alınmaması gerekmektedir. Aynı şekilde portakal suyu gibi meyve suları ile birlikte alınmamalıdır. Aç ve tok karnına alınabilir. İlaç ağızdan alındıktan 2 saat sonra etkisini ortaya çıkarmaya çalışır. Ancak vücutta iyileştirici etkisini 2-3 günden sonra göstermeye başlar.

İlacı çocuklar ve yaşlılar doktor reçetesi ile güvenli bir şekilde kullanabilir. Ayrıca karaciğer yetmezliği olan kişilerde ve böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlaması yapılarak kullanılabilmektedir. Genelde günde 2 defa kullanılır ve tedavi süresi 5-21 gün arası devam eder.

Gebelerde güvenli kullanım için yeterli çalışma olmadığı ve emziren kişilerde ilacın süte geçtiği gösterildiği için bu kişilerin kullanmaması gerekmektedir. İlacın düzenli kullanımı sonrasında hipoglisemi(Şeker düşüklüğü) riski vardır. Bu yüzden hipoglisemisi olan kişiler kullanmamalıdır.

Cipro 500 mg ile Birlikte Alınmaması Gereken İlaçlar

Cipro 500 mg ile birlikte alınmaması gereken ilaçlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir. Eğer bu ilaçlardan birini kullanmak zorundaysanız Ciproyu bu ilaçlardan 2 saat önce veya 4 saat sonra alınması gerekmektedir. İşte o ilaçlar ;

 • Kalp ritmini düzenleyen ilaçlar
 • Probenesid (gut tedavisinde kullanılan bir ilaç)
 • Metoklopramid (bulantı ilacı)
 • Omeprazol (Mide İlacı)
 • Teofilin (Astım tedavisinde kullanılır)
 • Tizanidin
 • Metotreksat (Romatizma hastalıklarında)
 • Siklosporin
 • Kan Sulandırıcı İlaçlar
 • Ropinirol
 • Klozapin (Psikoloji tedavisinde)
 • Fenitoin (Epilepsi tedavisinde)
 • Olanzapin (Psikiyatri)
 • Zolpidem (Uyku ilacı)

Cipro 500 mg Ne İçin Kullanılır ?

Cipro 500 mg vücudun çok farklı bölgelerinde gerçekleşen hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bunu da bakterilerin üremesini engellediği için yapmaktadır. Tam olarak etkisini göstermesi için 2-3 gün geçmesi gerekmektedir. Hangi hastalıklarda nasıl kullanıldığını aşağıda detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Cipro 500 mg
Cipro 500 mg Solunum Yolu Enfeksiyonunda Nasıl Kullanılır?

Solunum Yolu Enfeksiyonlarında ilk tedavi olarak kullanılmaz. Penisilin ve penisilin grubundan antibiyotik kullanımı sonucunda tedavi olunmadığı takdirde veya aynı anda başka enfeksiyonların varlığında kullanılabilir. Genellikle günde 2 kez kullanılır. Dozunu hastanın kilosuna ve hastalığın seviyesine göre doktor tarafından ayarlanır

Cipro 500 mg
Cipro 500 mg Sinüzit Enfeksiyonunda Nasıl Kullanılır ?

Tekrarlayan Kulak ve Sinüzit Enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Tekrarlayan durum olduğu için genellikle bu kişiler çok sayıda antibiyotik kullanmış oluyor. Bu kişilerde etkinliği oldukça yüksektir. Tedavi dozu hastalığın belirtilerine ve önceki tedavilerin durumuna göre değişmektedir.

Cipro 500 mg
Cipro 500 mg Böbrek ve Üriner Sistem Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır ?

Böbrek ve İdrar Yolları Enfeksiyonu tedavisinde ilk kullanılan antibiyotiklerdendir. Özellikle üst üriner sistem enfeksiyonlarında ve geçmeyen kronikleşen idrar yolu enfeksiyonlarında ilk akla gelen antibiyotiklerdendir. Genellikle tedavinin 3. gününde şikayetler ortadan kalkmaktadır.

Üreme Sisteminde bulunan organların enfeksiyonunda kullanılır. Burada yer alan adneks, (döl yatağı) yumurtalıklar ve diğer tüm yerlerin enfeksiyonunda kullanılır. Genellikle günde 2 defa kullanılır.

Cipro 500 mg
Cipro 500 mg Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonlarında Nasıl Kullanılır ?

Deri ve Yumuşak Doku Enfeksiyonu tedavisinde kullanılır. Deri ve yumuşak dokularda hastalık etkeni çok farklı çeşitte olmaktadır. Bu yüzden geniş etkili olan cipro tedavinin başlangıç aşamasında kullanılır. İlaca başlamadan önce kültür örneği alınarak yapılan test sonucuna göre antibiyotik tedavisi tekrardan düzenlenir.

Cipro Yan Etkileri

Cipro yan etkileri çok fazla gözükmeyen bir ilaçtır. Çok seyrek gözüken yan etkiler aşağıda yer almaktadır:

 • Göğüste sıkışma
 • Baş dönmesi
 • Baygınlık hissi
 • Kas güçsüzlüğü
 • Tendonlarda iltihap yada yırtılma

Bu yan etkiler gözüktüğü takdirde en kısa sürede sağlık kuruluşuna baş vurmanız gerekmektedir.

Cipro veya etken maddesine alerjiniz varsa kullanmayınız.

İlacın en büyük yan etkisi olan tendon yırtılması tedavinin ilk 48 saati ile tedavi bırakılmasından aylar sonrasına kadar gerçekleşebilir. Bu durum yaşlı hastalarda veya eş zamanlı olarak kortikosteroidlerle tedavi edilen hastalarda görülme riski artmaktadır. Ağrı veya enflamasyonun (iltihabın) ilk belirtisinde ilacı almayı bırakınız ve ağrılı bölgeyi dinlendiriniz. Gereksiz egzersiz tendon yırtılması riskini arttırabilir.

Cipro Muadili ve Fiyatları

Cipro muadili ilaçlar : Ciprasid , Ciflosin

Cipro 500 mg 55,52 TL olarak satılmaktadır. Ayrıca aynı ilacın 750 mg formu 83,50 TL, 250 mg formu 49.82 TL olarak satılmaktadır.

Kinolon grubu antibiyotiklerden Avelox hakkında detaylı bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Genel Tavsiyeler

Cipro 500 kinolon grubu antibiyotik olarak ülkemizde oldukça sık kullanılmaktadır. Bu yüzden neredeyse her evde bulunabilir. Kendinizi hasta hissettiğinizde kendi kafanıza göre veya internet sitelerinden okuyarak ilacı kullanmaya başlamayınız. Alanında uzman doktor tarafından tavsiye edilmesi sonucunda başlanması ve dozunun ayarlanması gerekmektedir.

İlacı kullanmaya başladıktan yaklaşık 4-5 gün sonra genellikle tüm belirtiler ortadan kalkar. Ancak hastalıklara göre değişmekle birlikte genelde en az 7 gün süreyle kullanılması önerilmektedir. İyileşmiş olsanız bile ilacın kullanımına devam edilmesi gerekmektedir.

Cipro mantar yapması az görülen bir yan etkidir. Bu durumda doktorunuz tarafından ilacın değiştirilmesini isteyin. Ayrıca 100 000 kişide 1 kişide uyku yapmaktadır.

Kaynak : Drugs.com