Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Prospan Öksürük Şurubu 2022 Güncel Fiyatı

Prospan Öksürük Şurubu 2022 Güncel Fiyatı
Prospan Öksürük Şurubu 2022 Güncel Fiyatı

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Prospan

Etken Maddesi: Hedera Felix Folium

Grubu: Bitkisel İlaç

Kullanım Alanı: Soğuk Algınlığı, Öksürük

İlaç Formları: Şurup

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

PROSPAN 100 ML SRP. 869951457019689 TL
SGK Tarafından Karşılanmıyor.
>

Prospan Öksürük Şurubu, çocuklarda ve yetişkinlerde öksürüğü dindirmek için kullanılan bitkisel ve doğal olan öksürük şurupları arasında yer almaktadır. Öksürüğün yoğun yaşandığı akciğer hastalıklarının belirtilerinin tedavisinde yardımcıdır. Mukusu sıvılaştırma özelliği sayesinde öksürüğü kolaylaştırır ve genel bronşit semptomlarıyla mücadele eder.

Oral (ağız) yoluyla alınan bir sıvıdır içeriğinde kurutulmuş hedera felix folium ekstresi (duvar sarmaşığı bitkisi özü) yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilk bitkisel öksürük şurubu olması nedeniyle kısa sürede rağbet görmüştür. Peki bitkisel olan bu şurubun kullanımı nasıl olmalı? Eczanelerde satılan güncel fiyatını tabloda bulabilirsiniz. Diğer merak ettiklerinize ise yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Prospan Şurup

Prospan Öksürük Şurubu Nedir?

Prospan şurubun içinde bulunan duvar sarmaşığı bitki özütü Avrupa’da geleneksel halk hekimleri tarafından terletici, kurt düşürücü olarak kullanılıyordu. Ayrıca içerdiği ‘’saponin’’ glikoziti ile karaciğer parazitlerini ve mantarları yok ettiği düşünülüyordu. Eski Yunan’da duvar sarmaşığı yaprakları ezilir ve şarap içinde bekletildikten sarhoş olmaya karşı içildiği söylenir. Ayrıca Yunan rahiplerinin yeni evlenen çiftlere sadakat simgesi olarak duvar sarmaşığından oluşan çelenk hediye ettiği rivayet edilir.

Son yapılan araştırmalarda ise bu bitkinin ekspektoran etki (balgam söktürücü etki) gösterdiği saptanmıştır. Etki mekanizması henüz daha keşfedilmese de içinde bulunduğu saponin glikozitlerinin mide mukozasını tahrik etmesi sonucu parasempatik ilişkiyle (sinyal) bronşların açılıp rahatlaması ve mukus bezlerini aktifleştirmesiyle balgam çıkarmayı rahatlattığı düşünülmektedir. Bu sebeple akut ya da kronik solunum enflamasyonları ya da soğuk algınlığında kullanımı önerilen bir ilaçtır.

Prospan Öksürük Şurubu Nasıl Kullanır?

Verilen ölçü kabı ile kullanılması uygundur. Kullanım öncesinde mutlaka çalkalanmalıdır veya porsiyonluk (5 ml) poşetten sabah (+öğle) akşam alınmalıdır. Aç veya tok olarak tüketilebilir. Fazla alınan dozlarda mide bulantısı ishal kusma şikayetleri gözlenebilir.

Şişe açıldıktan sonra 3 ay kullanım süresi vardır. Son kullanma tarihi geçtikten sonra kesinlikle tüketilmemelidir ve çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutulmalıdır.

YaşTek DozGünlük Toplam Doz
12 yaş ve üstü=5 ml   35 mg kuru hedera helix folium ekstresi= 5 mlx(3 doz)= 15 ml   105 mg kuru hedera helix folium ekstresi  
6-12 yaş=5 ml   35 mg kuru hedera helix folium ekstresi= 5 mlx(2 doz)= 10ml   105 mg kuru hedera helix folium ekstresi  
Yaşa göre kullanılması gereken doz tablosu

Klinik tabloya göre ideal kullanım süresi değişmektedir. Yaklaşık 1 hafta sürdürülmelidir. Şikayetler 1 haftanın sonrasında tekrar ederse tıbbi yardım gerekir.

Prospan Öksürük Şurubu Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Aşağıda sıraladığımız özelliklere sahipseniz Prospan şurubunu kullanmanız sakıncalı olabilir:

  • İlacın etken maddelerine aşırı duyarlı iseniz kullanmamalısınız. (alerjik kişilerde kullanım sakıncalıdır.)
  • 6 yaş altı çocuklarda kullanılmamalı
  • Diğer ilaçlarla alakalı henüz bir etkileşimi görülmemiştir dolayısıyla birlikte kullanılmasında sakınca bulunamamıştır. Ancak reçeteli veya reçetesiz bir ilaç kullanmış iseniz doktorunuza ve eczacınıza mutlaka danışmalısınız.
  • Yeterli incelemeler yapılmadığı için hamilelik ve emzirme sürecinde kullanılmamalıdır.
  • İlacın her kullanımında 1,9 g sorbitol alınması nedeniyle bazı şekerlere intolerans şikayetiniz mevcut ise mutlaka şurubunu kullanmadan önce doktorunuza danışınız

Prospan Öksürük Şurubu Ne İşe Yarar?

Prospan şurup; öksürük, boğaz ağrısı, gözde sulanma, bronşit gibi rahatsızlıklarda tercih edilen bitkisel bir şuruptur. Öksürük şikayetlerinde %93 oranında hastaların şikayetlerinin azaldığı gözlenmiştir.

Öksürüğü azaltmak için kullanılır.

Genellikle bu ilaç sekretolitik (balgam atımını kolaylaştırıcı), bronkospamzmolitik (bronş kasılmalarını giderici) ve öksürük azaltıcı görev görür. Mukusu yumuşatarak öksürüğü kolaylaştırır.

Prospan Öksürük Şurubu Yan Etkisi

İçeriğinde sarımsak bulunan ilaçların alımı sonrasında şişme, nefes daralması, kaşıntı, kızarıklık ve benzeri alerjik reaksiyonların gözlenebileceği saptanmıştır ancak bu durumun yaygınlığı bilinmemektedir.

  • Alkol alındığında Prospan şurubun kullanımında herhangi bir komplikasyon belirtilmese de alkol alımından uzak durulması önerilmektedir.
  • Öksürük sıvısının kullanımı sonrasında az miktarda tat değişimi ve hafif bulanıklık gözlenmesi mümkündür.

Prospan Öksürük Şurubu Fiyatı ve Muadilleri

Prospan şurup 100 ml güncel eczane fiyatı şu anda 89.00 ₺’dir. 2022 yılı Eylül fiyatı bu olsa da yukardaki tabloda güncel fiyatı sürekli güncellenmektedir.

Legalon Fort kapsül, Fito İntertulle, Pursennid draje, Omeguard yumuşak jeletin kapsül, Flaton, Piraldyne, Prostagood mono kapsül, Piraldyne oral solüsyon ve oraldin bu ilacın eşdeğerleri olarak kabul edilebilir.

Ateş düşürücü ve Ağrı kesici olarak kullanılan Tylol şurupla alakalı yazıyı da okuyabilirsiniz.

Prospan Öksürük Şurubu Neden Yasaklandı?

Bazı haber sitelerinde göre Belçika’da hükümet, çocuklarda kullanımı sonucu çok ciddi hastalıkların perdelenebileceği gerekçesiyle 6 yaş altı çocuklarda kullanımı yasaklandığı belirtildi.

Prospan Öksürük Şurubu Ne Kadar Sürede Etki Eder?

Düzenli kullanıldığı takdirde 3 gün içerisinde rahatlatıcı bir etki göstermesi hedeflenir

Prospan Öksürük Şurubu Sağlık Bakanlığı Onaylı mıdır?

Duvar sarmaşığı bitkisinin özünden üretilmiş ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan ilk bitkisel öksürük şurubudur.

Prospan Öksürük Şurubu Uyku Yapar mı?

Henüz uyku yaptığına dahil bir bilgi belirtilmemiştir.

Kaynak: www.abdiibrahim.com.tr

Kolaysağlık.net sitesinde çeşitli tıbbi konular üzerine pek çok bilgi bulunmaktadır. Ancak bu bilgiler tıp alanında bilgisi olan kişilere yöneliktir. Hastalıklar, tedaviler ve tetkikler hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden sitede yazan bilgiler sizin için farklılık gösterebilmektedir. Sizinle aynı durumu yansıtsa bile sitede yer alan bilgiler doktor tavsiyesi niteliğinde değildir. Site içeriğini uygulamak kişinin kendi sorumluluğundadır. Siteden link verdiğimiz diğer sitelerdeki bilgilerin doğruluğundan kolaysaglık.net hiçbir şekilde hukuki ve cezai olarak sorumluluk kabul etmemektedir.