Aferin Sinüs 500 mg Nedir? Geniz Akıntısına İyi Gelir Mi?

Aferin Sinüs 500 mg Nedir? Geniz Akıntısına İyi Gelir Mi?
Aferin Sinüs 500 mg Nedir? Geniz Akıntısına İyi Gelir Mi?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Aferin Sinüs

Etken Maddesi: Parasetamol

Grubu: Anti Histaminik

Kullanım Alanı: Ateş Düşürücü, Ağrı Kesici

İlaç Formları: Tablet, Kapsül

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs:

İlaç Fiyatları

AFERIN 300/2/10 MG 30 CAP * 869957015001132.41 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AFERIN FORT 650/4 MG 30 TB. 869957009005823.9 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
AFERIN SINUS 500/30/1.25 MG 20869957009011939.56 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Aferin Sinüs 500 mg bir kutusunda 20 tablet olan ve ağızdan bir miktar su ile alınan bir ilaçtır. A-ferin Sinüs tabletler antihistamin ve analjezik kombinasyondur. Grip, sinüzit, alerjik rinit, soğuk algınlığı durumlarına ateş, baş ağrısı düşürmek, geniz akıntısı, vücut ağrıları gibi belirtileri hafifletmek için kullanılır. 

A-ferin Sinüs her tablette, 500 mg parasetamol içerir. Alkolle birlikte asla kullanılmamalıdır. Kısa süreli de olsa kullanım fazlalığı, karaciğer problemlerine sebep olur. Aferin Sinüs kullanılmadan önce dikkat edilmesi gerekenler bölümümüzü dikkatlice okumanızı öneririm. 

Aferin Sinüs Nedir? 

Aferin Sinüs tablet; nezle, alerji, grip ve soğuk algınlığı belirtileri için kullanılan bir ilaçtır. Adında da geçtiği gibi sinüzit tedavisinde de kullanılır fakat bu tedavide genel amacı geniz akıntısını kesmektir.

Aferin sinus 500 mg bir kutuda 20 tablet içerir. Her tablette 500 mg parasetamol, 30 mg psödoefedrin hidroklorür, 1.25 mg triprolidin hidroklorür içerir. Analjezik, antihistaminik özellikler gösteren bu etken maddeler ağrı, ateş, burun akıntısı veya tıkanıklığı gibi alerji ve soğuk algınlığı belirtilerini hafifletirler. 

 Paracetamol’un ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikleri vardır. Ağrıyan bölgedeki uyarı alınımını sağlayan maddelerin salınımını azaltarak ağrıyı hissetmemize engel olur. Aynı şekilde vücudumuz bir hastalık veya alerji durumunda alarma geçer. Vücut savaş moduna geçerek alarma sebep olan etkeni ortadan kaldırmaya çalışır. Bundan dolayı ateşimiz yükselir. A-ferin sinüs içeriğindeki parasetamol, vücudumuzun bu savaş nedeniyle yükselttiği ateşi düşürmeyi sağlar. 

Alım ŞekliAğız yoluyla
GrubuAnaljezik, Antihistaminik
EtkisiAğrı kesici, ateş düşürücü
Günlük alınacak maksimum doz2 g paracetamol
Fiyat39.56 TL
Aferin Sinüs 500 mg

Aferin Sinüs 500 mg Nasıl Kullanılır? 

Aferin sinüs 500 mg ağızdan bol su ile kullanılmalıdır. Bol sıvı tüketimi tedavisinde kullanılmak üzere yazıldığı hastalıkların da ilk tedavisi için önerilir. İlaç kırılmadan ve çiğnenmeden içilmelidir. Parasetamol yarım saat ila bir saat içerisinde tüm vücuda yayılır ve bu şeklide bir rahatlama gelir. Tok karna alınması içeriğindeki parasetamolun bağırsaktan emilimini azaltabilir.  Bu yüzden aç karnına alınması önerilir.

12 yaş üzeri ve yetişkinlerde genellikle önerilen doz 6 saat ara ile olmak üzere toplam 4 dozdur. Günde 4 dozdan fazlası alınmamalıdır. 12 yaş altındaki çocuklar için önerilmez. 3 gün içinde ateş hafiflemez ve 5 gün sonra şikayetler devam ederse doktorunuza danışınız. Buna ek olarak alerjik bir reaksiyona sebep olursa ilacı acilen bırakınız ve doktorunuza haber veriniz. 

Almanız gereken dozu unutursanız telafi etmek için tek seferde çift doz almayınız. 

Orta veya şiddetli bir böbrek ve karaciğer problemine sahipseniz özenli bir şekilde doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. A-ferin sinüsün hamilelik ve emzirme sırasında kullanımı yalnızca doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır. Baş dönmesi ve sersemlik yapabileceğinden araç kullanmadan önce A-ferin sinüs kullanmayınız.  

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlarla, oksitosinle, trisiklik antidepresanlarla kullanılmamalıdır. Alkol ile kullanımı karaciğer zehirlenmesine sebep olabilir. Bu sebeple günde 2 g paracetamol (4 doz) asla geçilmemelidir.

Aferin Sinüs Ne İşe Yarar? 

Aferin sinüs grip ve soğuk algınlığı sebepli vücut ağrıları, burun akıntıları, öksürük ve geniz ve boğaz kaşıntısı gibi semptomları rahatlatır ve iyileştirme konusunda işe yaramaktadır. Vücudumuzdaki sıcaklık kontrol merkezinin eşiğini arttırarak düşürdüğü ateşle beraber üst solunum yollarını da açarak nezle ve alerjik problemlere de çözüm sunar. 

Sinüzit tedavisinde Aferin Sinüs 500 mg

Grip ve soğuk algınlığı durumunda önerilen doz 6 saatte bir olmak üzere günde toplam 4 dozdur. Tekrar belirtmek gerekir ki özellikle alkol tüketiminiz varsa günde 4 dozu geçmeniz karaciğer zehirlenmesine sebep olabilir. Vücut ağrılarını dindirme, öksürüğe iyi gelme , ateşi düşürme gibi etkileri vardır. 

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde Aferin Sinüs 500 mg

Nezle, sinüzit ve alerjik durumlar için burun akıntısı ve tıkanıklığa iyi gelir. Aynı zamanda üst solunum yollarını açması da bu hastalıkların ciğerleri mukus doldurması sebepli nefes problemlerinizi de çözer. 

Aferin Sinüs Yan Etkileri Nelerdir? 

Aferin sinüs 500 mg uzun süreli kullanımlarda böbrek problemlerine yol açabilir. Aferin sinüs yan etkileri genellikle etken maddesi parasetamol sebeplidir. Bu yan etkilerden yaygın olanları şöyle sıralayabiliriz: 

  • Uyku hali 
  • Baş dönmesi ve ağrısı 
  • Bulantı ve kusma 
  • Karın ağrısı ve hazımsızlık 
  • Kabızlık 

Seyrek de olsa dolaşım sistemimizde kan hüclerimizle alakalı azalma gibi problemlere, karaciğer işlevsizliğine, deri döküntülerine, kaşıntıya ve alerjik reaksiyona ve sindirim sistemi kanamalarına da sebep olduğu gözlemlenmiştir. Yaygın olanlar da dahil herhangi bir yan etkiye rastlarsanız acilen ilacı kullanmayı bırakınız ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz. Bununla birlikte mutlaka doktorunuza haber veriniz. 

Aferin Sinüs 500 mg Tablet’in Güncel Fiyatı Nedir? Muadilleri Nelerdir? 

Aferin Sinüs 500 mg 20 film tabletin güncel fiyatı 39.56 TL’dir. Aferin sinüsü tablet olarak alamıyorsanız şurup formundaki muadilleri Actidem 150 ml, Artu 100 ml şurupları örnek gösterilebilir. Bunlara ek Aferin pediyatrik şurubu da mevcuttur.

Aferin Sinüs’ün tablet muadillerine ise Ad-Cold 200 mg/30 mg 30 film tablet, Aferin Forte 650 mg 30 tablet ve Apireks Cold&Flu 200 mg/30 mg 24 film tablet örnek gösterilebilir.  

Azeltin yazımız dikkatinizi çekeceğini düşünüyoruz.

Aferin Sinüs Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 

Aferin Sinüs kullanırken 2 g paracetamol dozunu aşmamaya, ( Günde maksimum 4 doz), karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarınız varsa bunları doktorunuza belirterek ilacı dikkatli kullanmaya, alkol tüketmemeye ve herhangi bir alerjik reaksiyon veya ilacı düzenli kullanmanıza rağmen görülmeyen bir gelişme söz konusu olduğunda doktorunuza danışmaya dikkat etmelisiniz.  

İlacı kullanırken hamile olduğunuzu öğrenirseniz doktorunuza bildiriniz. İlacı 5 günden fazla kullanmayınız. Şiddetli böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarında kesinlikle kullanmamalısınız. Kalp rahatsızlığınız var ise mutlaka dikkatli kullanmalısınız. Dozu almayı unutursanız atlayınız ve çift doz ile telafi etmeye çalışmayınız. 

Kaynak: ndrugs.com