Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Parmak Ezilmesine Ne İyi Gelir? Evde 5 Çözüm

Parmak Ezilmesi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?
Parmak Ezilmesi Nasıl Anlaşılır? Tedavisi Nedir?

Günlük hayatta yaptığımız pek çok iş için ellerimizi kullanırız. Bu sırada da kazara ellerimizde, parmaklarımızda pek çok yaralanma olabilir. Parmak ezilmesi de bunlardan biridir.

Parmak ezilmesi nedeniyle şişlik, ağrı, morarma meydana gelebilir. Bu da günlük hayatınızı olumsuz etkiler. Peki parmak ezilmesine ne iyi gelir gelin yazımızda inceleyelim.

Parmak Ezilmesi Nedir?

Parmak ezilmesi bir travma sonucunda parmağın hasar almasına denir. El parmaklarında çivi gibi sivri bir cismin batması sonucunda oluşabileceği gibi çekiç vurma gibi ezilme sonucunda görülmektedir. Ayak parmak ezilmesi ise genellikle sert bir yere vurma ve ayak parmağına bir şey düşmesi sonucunda görülmektedir.

Parmak Ezilmesi Nasıl Anlaşılır?

parmak ezilmesine ne iyi gelir

Parmakları yaralanan kişilerin ilk aklına gelen durum kırık olup olmadığı ve durumun ne kadar ciddi olduğudur. Bu yüzden parmak ezilmesi nasıl anlaşılır sorusunun cevabı oldukça önem kazanmaktadır.

Parmak ezilmesi belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Şiddetli parmak ağrısı (Özellikle zonklayan ağrı),
 • Parmakta kızarıklık ve şişme,
 • Parmak ucunu kullanmada zorluk,
 • Parmak ucunda his kaybı,
 • Ciltte morarma ve renk değişimi,
 • Parmakta şişlik,

Bu durumlar en fazla görülen belirtilerdir.

Parmak ezilmesi aslında et ezilmesi sonucu oluşmaktadır. Ancak parmağın yapısı gereği küçük alanda ufak ufak çok sayıda duyu alan hücreler, kan damarları ve hareket etmesini sağlayan tendonlar yer alır.

Yaralanma sonucunda vücut yaralı alanı iyileştirmeye çalışırken şişmektedir. Şişme sonucunda alanın küçük olması sonucunda oradaki yapılara baskı uygulayarak hareket etmede zorluk ve his kaybı görülebilmektedir.

Ayak parmağında da benzer şeyler mevcuttur. Ayak parmağının duyusu ve hissetmesi el kadar güçlü olmadığı için ayak parmağı ezilmesinde his kaybı çok daha nadir gözükmektedir. His kaybı ve hareket ettirmede zorluk haricinde et ezilmesi belirtileri ile bire bir aynıdır.

parmak ezilmesine ne iyi gelir

Parmak ezilmesi nasıl anlaşılır denildiğinde tanıyı koymak için ilk yapılan şey kırık olup olmadığını anlamaktır. Bu yüzden belirtileri yukarıda geçen et ezilmesi belirtileri ile uyumlu olması gerekmektedir. Kırık olmadığını kesinleştirmek için yukarıda örneği gösterilen el grafisi çekilmesi gerekmektedir.

Parmak ezilmesi nasıl anlaşılır inceledikten sonra şimdi de tedavi sürecini inceleyelim. Parmak ezilmesine ne iyi gelir ve evde neler yapılabilir işte cevabı…

Parmak Ezilmesine Ne İyi Gelir?

Parmak ezilmesine en iyi gelir ve tedavisi nasıl yapılır inceleyelim. Parmak ezilmesi tedavisinde ilk amaç şişliği indirmektir. Genellikle hastaneye gitmeden tedavi olunabilir.

Parmak ezilmesine ne iyi gelir evde gelin inceleyelim;

 1. Şişlik Olan Bölgeye Soğuk Kompres Yapın
 2. Parmağınızı Dinlendirin
 3. Ağrı Kesici Etkili Kremler Kullanın
 4. Parmağınıza Zeytinyağı ile Masaj Yapın
 5. Parmağınızı Göğsünüzün Yukarısında Tutun

Bu maddeleri uygulayarak parmağın iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Gelin bu maddeleri daha yakından inceleyelim.

1-Şişlik Olan Bölgeye Soğuk Kompres Yapın

parmak ezilmesine ne iyi gelir

Parmak ezilmesine ne iyi gelir diye merak edenler için ilk önerimiz soğuk kompres. Soğuk kompres kan damarlarının büzüşmesini sağlar. Bu sayede şişlik ve morarmaların da daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda ağrıyı da azaltır.

Soğuk uygulaması parmak ezilmesinde günde en az 5 kez yapılması gerekmektedir. Hasarlı olan yere buzu direk uygulanmaması gerekmektedir.

Cildin üzerine bir bez koyulup soğuk 20 dakika uygulandıktan sonra 10 dakika ara verilip 3 defa soğuk uygulanması gerekmektedir.

2- Parmağınızı Dinlendirin

Dinlenme özellikle ayak parmağında ezilmesi olan kişilerde ve yaptığı işte ellerini aktif olarak kullanan kişiler için çok önemlidir. Dinlenme ilk olarak daha fazla yaralanma olmamasına ve iyileşme sürecinin hızlanmasını sağlar.

3- Ağrı Kesici Etkili Kremler Kullanın

Ağrınız çoksa eczacıya veya doktora danışarak ağrı kesici etkisi olan bir krem kullanabilirsiniz. Bu kremle parmağınıza masaj yaptığınızda ağrınız hafifler.

4- Parmağınıza Zeytinyağı ile Masaj Yapın

Zeytinyağı ile masaj yapmak parmağınızın daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Bunun yanı sıra ağrının azalması da gözlemlenebilir. Cildin nemlenmesi ile de tedavi süreci hızlanır.

5- Parmağınızı Göğsünüzden Yukarıda Tutun

Kalpten yüksek seviyede tutma şişliğin inmesi için önemlidir. Kalpten yüksekte olması o bölgeye kan akışının azalmasına sebep olduğu için şişlik azalmaktadır. Özellikle akşamları ayak parmağı ezilmesinde kalpten yüksek seviyede tutma şişliğin azalmasında önemlidir.

Parmak ezilmesine ne iyi gelir diye merak edenler için bu önerileri listeleyebiliriz. Yine de tüm bunlar evde uygulanan çözümlerdir. Bu nedenle doktora danışmak en doğrusudur.

Kırık Ayak Parmağı Nedenleri yazımız ilginizi çekebilir.

Parmak Ezilmesi Olan Kişiler Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Parmak ezilmesine ne iyi gelir evde sorusunu cevaplandırdıktan sonra bir diğer önemli soruya geçelim. Parmak ezilmesi olan kişiler ne zaman doktora başvurmalı?

Genellikle parmak ezilmesi morarma gibi durumlar evde yapılan tedavilerle ve kendiliğinden iyileşir. Ancak bazı durumlarda tıbbi müdahale gerekebilir. Bunun için aşağıda yer alan durumlar olduğu takdirde doktora başvurulması gerekir.

İşte o durumlar:

 • Parmağın belirgin şekilde bükük kalması
 • Parmağın uyuşmuş hissedilmesi
 • Tırnağın, parmak ekleminin ve avuç içinin yaralanması
 • 48 saat sonra tedavi uygulanmasına rağmen belirtilerin kötüleşmesi
 • Yara bölgesinde kanamanın ve irinin oluşması
 • Yaralanma bölgesinin 48 saatten fazla aşırı şişkinliğini devam etmesi

Parmak Ezilmesi Ne Kadar Sürede İyileşir?

Parmak ezilmesi 2 hafta ile 4 hafta arasında tamamen iyileşmektedir. Ezilmenin büyüklüğüne göre ve uygulanan tedavi sürenin uzamasına ve kısalmasına sebep olmaktadır.

Parmak Ezilmesi Ağrısı Kaç Gün Sürer?

Parmak ezilmesi ağrısı diğer tüm kas ezilmeleri gibi 2 gün içerisinde en şiddetli düzeye çıkmaktadır. Ancak düzgün tedavi yöntemi uygulandığında 1 haftanın sonunda ağrı geçmektedir.

Kaynak: PubMed