Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×
Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×
Merhaba! Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Stilex Jel Krem Ne İşe Yarar ? Fiyatı Ne Kadar ?

Stilex Jel Krem Ne İşe Yarar ? Fiyatı Ne Kadar ?
Stilex Jel Krem Ne İşe Yarar ? Fiyatı Ne Kadar ?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi:

Etken Maddesi:

Grubu:

Kullanım Alanı:

İlaç Formları:

Reçete Türü:

Gebelik Kategorisi:

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

>

Stilex jel yanık ve kaşıntı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Böcek sokmaları ve güneş yanıklarında da kullanılabilir. Etkilenen bölgedeki cilt üzerine ince bir tabaka şeklinde, günde bir kaç defa sürülerek kullanılır. Stilex 30 gram jel kremin nasıl etki ettiğini , yan etkilerinin ne olduğunu ve fiyatının ne kadar olduğunu yazımızda bulabilirsiniz.

Stilex Jel Nedir ?

Stilex jel alerji ve kaşınma karşıtı, ağrı kesici bir kremdir. Stilex 30 gramlık tüplerde satılan cilt üzerine uygulanması gereken bir ilaçtır. İçerisinde Mepiramin (alerji ve kaşınma ilacı), lidokain(bölgesel ağrı kesici) ve dekspantenol(nemlendirici-yara iyileşmesi) etken maddeleri vardır.

Mepiramin etkisini histamini engelleyerek gösterir. Böylece alerjik durumlarda etkinliği artan histamin baskılanmış olur. Lidokain sinirleri etkileyerek ağrı kesici özellik göstermektedir. Küçük dozda ve bölgesel uygulandığı için tüm vücudu etkilemez. Etkisi 4 dakika içerisinde başlar ve birkaç saat sürer. Pantenol ise B5 vitamini ön maddesidir. Kozmatik ürünlerde kullanılan yaygın bir maddedir.

Alım ŞekliCilt Üzerine Sürülerek
GrubuAntihistaminik + lokal anestezik
Etkisi Kaşıntı, yanık ve ağrı tedavisinde
En Yaygın Yan EtkisiCİlt üzerinde kızarıklık
Fiyat55.52 TL
Stilex jel 30 gram

Stilex Krem Nasıl Kullanılır ?

Stilex krem etkilenen bölgeye ince bir tabaka şeklinde sürülerek kullanılır. Aç karna yada tok karna kullanılabilir. Cilt üzerine günde bir kaç kez uygulanabilir. Etkisi birkaç dakika içinde başlayacaktır.1 haftadan uzun süreli kullanılmamalıdır. Eğer 7 günü geçtiği halde şikayetleriniz geçmediyse hekime başvurunuz.

Yetişkinler, yaşlılar ve 2 yaş üzeri çocuklar kullanabilirler. Başka hastalığı olanların ve başka ilaç kullanan kimselerin kullanamayacaklarına dair bir bilgi yoktur. Buna rağmen kullanmadan önce diğer sağlık problemlerinizi hekiminize bildirmeniz faydalı olacaktır.

Stilex Jel Kullanım Uyarıları

 • Stilex jeli kullanmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız ve göz, ağız gibi hassas bölgelere temas ettirmeyiniz.
 • Temas etmesi halinde bol su ile yıkayınız. Bol su ile yıkamanıza rağmen şikayetleriniz geçmediyse en yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız.
 • Stilex jel geniş yüzey alanlarına uygulanması doğru değildir. Bunun sebebi ise gereksiz ilaç kullanımı azaltarak vücudunuzda birikimini önlemektir.

Stilex Krem Kimler Kullanmamalı

 • Stilex jel içerisindeki maddelerden birine alerjiniz varsa kullanmayınız.
 • Eğer cilt üzerinde açık, iltihaplı yaralar var ise ya da mantar gibi bulaşıcı hastalıklar var ise kullanmayınız.
 • Stilex krem gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanmaktan kaçınınız. Doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Stilex Ne İşe Yarar

Stilex jel cilt üzerindeki kaşıntı ve ağrıyı hafifletmeye yarar. Bunun yanı sıra antienflamatuar(iltihap karşıtı) ve alerji karşıtı etkileri de vardır. Bu sebeple birçok cilt rahatsızlığında kullanılabilir.

1.Yanık Tedavisi:

Stilex Jel
Stilex Jel güneş yanığı tedavisinde kullanılır.

1.derece yanıklar ve güneşe bağlı yanıkların tedavisinde kullanılabilir. Bu yanıklarda çoğunlukla derinin alt katmanları etkilenmemiştir. Kuru, kızarık ve acı vericidir.

Tedavisinde 10 dakika süreyle soğuk suyla yıkanması etkilidir. Buna ek olarak Stilex ağrıyı azaltmak için kullanılır. Derin tabakaları etkilemediği için iz bırakmadan iyileşirler

Güneş altında özellikle 24 saatten fazla kalmak 2.derece yanıklara sebebiyet verebileceği unutulmamalıdır.

2.Böcek sokmaları

Stilex Jel
Stilex jel böcek sokmasında kullanılır.

Böcek sokmaları eğer kişide alerjik yanıta sebep olursa acil tıbbi destek almak gerekmektedir. Alerjik etkiler nefes darlığı, karın ağrısı ve bilinç değişiklikleri gibi sistemik etkilerle kendini gösterir. En yakın sağlık kurumuna başvurmalısınız.

Bunun yanında her böcek ısırığı hekime başvurmanızı gerektirmez. Bu böcek sokmalarında bölgesel ağrı, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler olur. Tedavisinde ısırılan yer su ve sabunla yıkanmalı ve buz uygulanması yapılmalıdır. Buna ek olarak Stilex günde 3-4 kez kullanıldığında ağrı ve kaşınma şikayetleriniz azalacaktır.

3.Ürtiker

Stilex Jel
Stilex krem kurdeşende kullanılır.

Ürtiker(kurdeşen dökmek) ve kaşıntı tedavisinde Stilex kullanılabilir. Kurdeşen hastalığı alerjik alt yapısı olan bir hastalıktır. Deride kızarıklık, kabarıklık ve kaşınma belirtileri vardır.

Stilex içerdiği etken maddeler ile kaşıntı giderici ve ağrı kesici etkisi vardır. Bu sebeple kaşıntı tedavisinde günde 3-4 defa etkilenen bölge üzerine kullanılabilir.

Stilex Yan Etkileri

Stilex yan etkisi deride hafif kızarıklık ve kaşıntıdır. İlacın uygulanma bölgesinde ortaya çıkar. Hafif bir yan etki olsa da hekiminizden ilacı değiştirmesini isteyebilirsiniz. Bununla beraber diğer hafif yan etkileri şunlardır:

 • iştah kaybı
 • halsizlik-yorgunluk
 • uykusuzluk
 • baş ağrısı-baş dönmesi
 • bulantı
 • ishal

En ciddi yan etkiler ise Stilex jel alerjisi olanlarda ortaya çıkmaktadır. Her ilaçta ortaya çıkabilen bu ihtimal acil müdahale gerektirebilen bir durumdur. Nefes almada zorluk, boğazda şişme ve cilt üzerinde şiddetli kızarıklık gibi belirtiler verebilir.

Diğer tüm yan etkiler ve kullanma talimatı için ilaç prospektüsünü inceleyebilirsiniz. İstenmeyen etkileri hekime bildirmelisiniz.

Diş Dolgusu yazımız ilginizi çekebilir.

Stilex Fıyat ve Muadilleri

Stilex 30 gram jel fiyatı 55.52 TL dir. SGK tarafından ödenir.

Pek çok muadili vardır. Stilex muadilleri şunlardır: Kaladryl, Tanol, Stiderm, Solerat, Ovadril, Nolerji, K-Fenidex

Stilex Genel Tavsiye

 • Stilex böceklerin ısırdığı ve güneşe bağlı yanıkların oluştuğu bölgelerde kullanılabilir. Buna ek olarak kaşıntı tedavisinde de kullanılır.
 • Stilex antibiyotik değildir. Kısaca kaşıntı ve yanık tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır.
 • Stilex kedi ve köpeklerde veteriner tavsiyesi olursa kullanılabilir.
 • Stilex isiliğe iyi gelir. Özellikle çocuk yaşlarda görülen sıcağa bağlı pembe kabartılardır.

Kaynak : Pill in Trip

Dr. Necdet
Tıp eğitimini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım. Pratisyen hekim olarak Aliağa Devlet Hastanesinde çalışıyorum.