Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

Qalyviz Nedir? Ne için Kullanılır?

Qalyviz Nedir? Ne için Kullanılır?
Qalyviz Nedir? Ne için Kullanılır?

İlaç Bilgileri

Piyasa İsmi: Qalyviz

Etken Maddesi: Kalsitriol

Grubu: Vitamin

Kullanım Alanı: Vitamin

İlaç Formları: Kapsül

Reçete Türü: Normal

Gebelik Kategorisi: C

Prospektüs: Görüntüle

İlaç Fiyatları

QALYVIZ 0.25 MCG 30 CAP. 869951119067055.52 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
QALYVIZ 0.5 MCG 30 CAP. 869951119066374.33 TL
SGK Tarafından Karşılanıyor.
>

Qalyviz 0,25 mcg, aktif halde bulunan D vitamini içeren yumuşak kapsüllü bir ilaçtır. Aktif D vitamini; yiyeceklerle aldığımız kalsiyum, fosfat ve magnezyumun bağırsaklardan emilimini arttırır. Bu sayede vücutta sağlıklı kemik yapımına yardımcı olur ve kemik hasarını azaltır.

Qalyviz 0,25 mcg ve 0,5 mcg dozlarında satılmaktadır. Güncel fiyatı için tabloya bakabilirsiniz. İstenmeyen etkilere sebep olduğu için gereksiz kullanımdan sakınılmalıdır. Bu ilacın kullanımı ile ilgili tüm detayları yazımızın ilerideki kısmında bulabilirsiniz.

Qalyviz Nedir?    

Qalyviz etken maddesi kalsitriol olan yumuşak kapsüllü bir ilaçtır. D vitaminin aktif hali olan moleküle kalsitriol denilmektedir. Kalsitriol vücutta pek çok mekanizmada kullanılmaktadır. Bunlara en önemli örnek ise yiyeceklerle aldığımız kalsiyum, fosfat ve magnezyum gibi önemli maddelerin bağırsaktan emilmesini arttırmasıdır. Bu sebeple kalsitriol’un eksik olduğu durumlarda kişilerde kalsiyum, fosfat ve magnezyum eksikliği görülebilir.

Bu eksikliklerde kemiklerin zayıflaması, tırnakların kırılması, ağız çevresinde ve parmaklarda uyuşukluk, çocuklarda dişlerin gelişiminde bozukluklar ve uyku problemleri gibi çeşitli sorunlar görülebilir. Bu ilacın kullanımıyla bu maddelerin emilimi artar ve görülen belirtiler azaltılmış olur.

Qalyviz Nasıl Kullanılır?

Qalyviz tercihen bir miktar su ile bütün olarak yutulur. Doktorunuzun size önerdiği miktarda kullanmak çok önemlidir. Bu ilacı kullanırken maksimum etkinlik için, yeterli ancak aşırı olmayan kalsiyum alımı gereklidir. Toplam günlük kalsiyum alımı (besinlerden ve gerektiğinde ilaçlardan) yaklaşık olarak 800 mg olmalıdır ve 1000 mg’ı geçmemelidir. Duruma göre kalsiyum takviyesi gerekebilir.

Doktorunuz beslenmeniz hakkında sizi bilgilendirecektir. Bu ilacı kullanırken D vitamini içeren vitamin ya da gıda desteği almayınız. Kullandığınız herhangi bir başka ilaç varsa mutlaka doktorunuza bildiriniz. Bu ilacı kullanırken bol sıvı tüketiniz ; vücudun aşırı sıvı kaybetmemesi önemlidir.

Qalyviz Kullanılmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

İlaç, çocuklarda kullanılmamakla beraber doktorunuz çocuğunuza en uygun dozu seçecektir.

 • Kalsitriol’e veya aynı sınıftan ilaçlara alerji varlığında,
 • Hiperkalsemi  (kanda kalsiyumun yüksek olması) varlığında,
 • Nadir görülen genetik bir hastalık olan fruktoz intolerans problemi olan hastalarda (sorbitol içerdiği için) kullanılmamalıdır.

Qalyviz Ne İçin Kullanılır?

Qalyviz, yiyeceklerle aldığımız kalsiyum, fosfat ve magnezyumun bağırsaklardan emilimini arttırır. Vücutta sağlıklı kemik yapımına yardımcı olur ve kemik hasarını azaltır. En sık kullanıldığı hastalıklar şu şekildedir;

Renal Osteodistrofi:

Kronik böbrek yetmezliği hastalarında, böbreklerin normal işleyişinin bozulmasına bağlı olarak kemiklerin yapısında değişiklikler meydana gelir. Bunu önlemek amacıyla kullanılan başlangıç dozu günde 0,25 mcg (mikrogram) yani 1 kapsüldür. Doktorunuz tedaviniz şekline göre bu dozu artırabilir veya azaltabilir mutlaka doktorunuzun söylediği şekilde kullanınız.

Postmenopozal Osteoporoz:

Kadınlarda menopoz sonrasında östrojen* hormonun düşmesiyle beraber görülen kemik erimesi hastalığıdır. Kemikleri güçlendirmek amacıyla bu hastalarda kullanılan önerilen dozu günde 2 kapsüldür. Doktorunuz tedaviniz şekline göre bu dozu artırabilir veya azaltabilir mutlaka doktorunuzun söylediği şekilde kullanınız.

Qalyviz Ne İşe Yarar? Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Bu hastalıklar dışında kullandığınız takdirde yan etki görülme ihtimali artmaktadır.

Qalyviz’in kullanılabildiği diğer hastalıklar;

 • D vitaminine bağımlı raşitizm (Çocuklarda, D vitamini eksikliğine bağlı kemiklerin zayıfladığı ve yumuşadığı bir hastalık)
 • D vitaminine dirençli, hipofosfatemik raşitizm (Düşük fosfor seviyeleriyle kendini gösteren raşitizm tipi)
 • Postoperatif hipoparatiroidi (Ameliyat sonrası gelişen paratiroid hormon düşüklüğü)
 • İdiyopatik hipoparatiroidi (Nedeni bilinmeyen paratiroid hormon düşüklüğü)
 • Psödohipoparatiroidi (Paratiroid hormonun etki ettiği organın hormona yanıtsızlığı)
 • Orta ile ağır kronik böbrek yetmezliği olanlarda, hastalığa bağlı gelişen hiperparatiroidi (paratiroid hormonunun yüksekliği)

 Qalyviz Yan Etkileri Nelerdir?

Qalyviz, vücuda alınan kalsiyumun emilimini arttırdığı için buna bağlı istenmeyen yan etkiler görülebilmektedir. Eğer aşağıda yazdığımız belirtileri gösteriyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 • İştahsızlık
 • Bulantı, kusma
 • Baş ağrısı
 • Güçsüz, halsiz veya uykulu hissetme
 • Ateş
 • Sık idrara çıkma
 • Kabızlık
 • Mide ağrısı
 • Kaşıntı

Qalyviz Fiyatı Ne Kadar ve Muadilleri Nelerdir?

Qalyviz 0,25 mcg fiyat olarak 55,52 TL olarak satılmaktadır. Güncel olarak SGK tarafından ödeme listesinde olup olmadığı yukarıdaki tabloda yer almaktadır. Bu ilacın ülkemizdeki muadillerinin bazıları şunlardır ;

 • Rocaltrol
 • Calcitron
 • Cajex
 • Calderol
 • Osteod

Mucovit C günde 1 adet kullanıldığında balgam atılımını kolaylaştırır. Güncel Fiyatı Nedir?

Hamileler Qalyviz kullanabilir mi?

Kesin gerekli değilse gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Hamileyseniz, hamile olduğunuzu düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla konuşunuz.

Aç Karna Mı Kullanılır, Tok Mu ?

Yemeklerden önce veya sonra alınabilir. Buna karşın dengeli miktarda kalsiyum içeren yiyeceklerle beraber alımı etkinliğini artıracaktır.

Kaynak: Prospektüs