Merhaba!

Hesabınıza Giriş Yapın

Hesap Oluşturmak için Tıklayın
×

Hesap Oluştur

Aşağıdan hesap oluşturabilirsin.

Zaten bir hesabınız var mı? Giriş yap
×

Merhaba!

Parolanızı sıfırlamak için eposta adresinizi veya kullanıcı adınızı girin.
Giriş yapmak Tıklayın

İnsanlarda(7’den 70’e) Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük Kalori Hesaplama

Yaşınız:

Cinsiyet:

Boyunuz:

Kilonuz:

Aktivite:

Kilo almak veya vermek için günde kaç kalori almanız gerektiğini biliyor musunuz? Günlük kalori ihtiyacı neye göre belirlenir? Sağlıklı bir birey olabilmek için günde kaç kalori almalısınız? Peki nedir bu kalori ve neden önemlidir? Günlük kalori ihtiyacınızı hesapladıysanız gelin bu sorulara cevap bulalım.

Kalori Nedir?

Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin enerji değerini belirtir. Vücudumuz tükettiğimiz besinleri yakarak enerji açığa çıkartır. Besinler farklı enerji miktarlarına sahiptir. Aynı miktarda yediğiniz yağ ile protein birbirinden farklı düzeylerde enerji açığa çıkartır. Her kişinin ihtiyaç duyduğu enerji düzeyi de farklılık göstermektedir Bu enerji düzeyini belirlerken yaşınız kilonuz cinsiyetiniz ve günlük fiziksel aktivite düzeyiniz göz önünde bulundurulur.

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir?

İnsanlarda(7'den 70'e) Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar?

Gün içerisinde yaptığımız fiziksel aktivitelerde ve hatta vücudunuz hiçbir aktivite göstermediğinde bile kaslarımızın bir miktar kasılı kalması, solunum ve diğer metabolik işlemler için vücudumuz enerjiye ihtiyaç duyar. ihtiyaç duyduğu bu enerjiyi besinlerden aldığımız kaloriler ile karşılar. Kişinin yaşına boyuna kilosuna ve cinsiyetine göre hem fiziksel aktivitelerde hem de vücudun bazal metabolik hızında değişiklikler görülür hesaplayıcımızda sizin değerlerinize göre sağlıklı bir birey olmak için yiyeceklerle günde kaç kalori almamız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?

Vücudumuz sadece hareket ederken değil dinlenme halinde iken de enerji harcar. Vücudun nefes alıp verme, kan dolaşımı, zihinsel faaliyetler ve sindirim için harcadığı minimum enerji miktarına bazal metabolizma hızı denir. Vücudun 12 saatlik uyku ve açlık durumundaki işleyiş hızını gösterir. Kişilerin günlük kalori ihtiyacının %75ini Bazal metabolizma oluşturur Bazal metabolizmayı belirleyen en önemli etmenlerden biri yağsız vücut kütlesidir

Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Günlük kalori ihtiyacı hesaplanırken bazal metabolizma hızının önemli bir rolü vardır. Kişi fazla fiziksel aktivitede bulunuyor ise enerjiyi yani kaloriyi fazla harcıyor demektir. Bu kişilerin diğerlerine göre daha fazla kalori alması gerekir. Cinsiyete ve yaşa göre hem hücrelerin harcadığı enerji miktarı hem de kas kütlesi değiştiği için kadınlarda ve erkeklerde farklı hesaplamalar kullanılır.

Kadınlar İçin Günlük Kalori Hesaplama

Fizyolojik yapı olarak kadınlar erkeklere göre yağ depolamaya daha yatkın olup aynı ağırlıktaki bir erkeğe göre vücudundaki kas kütlesi daha azdır. Günlük kalori hesaplamada kas kütlesi önemli bir etmen olup kadınlarda günlük kalori ihtiyacı erkeklere göre daha azdır,

Erkekler İçin Günlük Kalori Hesaplama

Kas ağırlığı aslında yapılan egzersize bağlı olmasına rağmen erkeklerde anatomik yapılarından dolayı kas kütlesi fazladır. Kas kütlesinin fazla olması hem Bazal metabolizma hızını hem de günlük harcanan enerji miktarını artıracağından erkekler daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar.

Kilo Verebilmek İçin Günde Kaç Kalori Almalısınız?

Vücudunuza besinlerle aldığınız değerin günlük harcadığınız değere eşit olduğu durumda kilonuz sabit kalır. Hesaplayıcımızda günlük harcadığınız kalori miktarını bulmaktasınız. Kilo vermek için harcadığınız enerjinin aldığınız enerjiden fazla olması gerekir. Yani günlük kalori ihtiyacınızın altında kalori alırsanız kilo verirsiniz.

Kilo Alabilmek İçin Günde Kaç Kalori Almalısınız?

Kilo almak için ise harcadığınız günlük enerji miktarından daha fazla kalori almanız gerekmektedir. Günlük kalori ihtiyacınızı hesapladıktan sonra bu değerin üstünde bir beslenme diyeti ile kilo almanız mümkündür

Günlük kalori ihtiyacınızı belirlemede kan hormon gibi etkenler de etkili olabileceğinden dolayı tam ve kesin bir sonuç alabilmek için profesyonel bir destek almanız gerekmektedir

Günlük Kalori İhtiyacımı Nasıl Karşılamalıyım?

Gıdaların vücudumuza verdiği enerji kapasitesini belirleyen temel besin ögelerine makro besinler deriz. Karbonhidratlar proteinler ve yağlar makro besinler olarak sınıflandırılır. Almamız gereken kalori miktarını bu besinler aracılığı ile karşılarız. Bu besinlerde bulunan bağlardaki enerji açığa çıktığında vücudumuza enerji verir

Vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasında rol oynamayıp yaşamsal fonksiyonların ideal düzeyde sürdürülebilmesine katkı sağlayan besinler ise mikro besinlerdir. Mikro besinler, besinlerin emilim düzeyinde etkilidir. Vitaminler mineraller ve su mikro besinler olarak sınıflandırılır. Vücuttaki dengenin doğru çalışabilmesi için bu besinlere ihtiyaç duyarız.

  • Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturabilmek için günlük kalori ihtiyacınıza uygun makro besinler tüketmelisiniz. Uygun miktarlarda protein karbonhidrat ve yağ ile beslenmeliyiz.
  • Günlük beslenme düzeninizi oluştururken kalori ihtiyacınızı tek bir besin grubu ile sağlamak yerine her bir besin grubundan yeterli düzeyde tüketmelisiniz.
  • Vücudunuzun iç dengesini ve tüm düzenleyici işlemlerini sürdürebilmek adına mikro besinlerden de yararlanmalısınız. Mikro besinler kalori değerini sahip değildir fakat bu besinleri tüketirken de dengeye dikkat etmeli aşırı az veya aşırı çok tüketmekten kaçınmalıyız.

Günlük Kalori İhtiyacı hesaplaması gibi diğer hesaplamaları sitemizde bulabilirsiniz.

Kronik Rahatsızlığı Olan Kişilerde Günlük Kalori İhtiyacı Değişir mi?

Bu kişilerde gerekli olan kalori ihtiyacı sağlıklı kişilerle çoğunlukla benzerdir. Fakat kaloriyi alması gereken besin çeşidi rahatsızlığa göre değişir. Kronik bir rahatsızlığınız var ise almanız gereken kaloriyi hangi besinlerden almanız gerektiği hakkında doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Yeterince Kalori Alınmazsa ne Olur?

Kalori kısıtlı diyetler vücuda gerektiği enerjiyi sağlamadığından dolayı yorgunluğa sebep olur. Uzun süre devam etmesi durumunda anemiye yol açabilir.

Hiçbir Fiziksel Aktivite Yapmazsam da Kalori Yakar mıyım?

Kişi dinlenme durumunda da vücut dengesini sağlamak için kalori yakar. Hatta gün içerisinde harcadığımız enerjinin büyük kısmı dinlenme halinde harcanır.

Kaynak: www.calculator.net